Loading…

جزیره برنامه نویسی و توسعه نرم افزار

این دوره تکمیل شده و شما می توانید این دوره را به صورت یکجا خریداری کنید

با خرید این دوره به صورت یکجا مبلغ 6,750 تومان هدیه دریافت کنید

خرید دوره به صورت یکجا (135,000 تومان)
دوره آموزشی زبان پایتون :: مقدمه - مروری بر دوره پیش رو
رایگان
دریافت فیلم آموزشی
پرداخت اختیاری
دوره آموزشی زبان پایتون :: مقدمه - مروری بر دوره پیش رو
ارسال کننده: حسین احمدی
حسین احمدی ، بنیانگذار TOSINSO ، توسعه دهنده وب و برنامه نویس ، بیش از 12 سال سابقه فعالیت حرفه ای در سطح کلان ، مشاور ، مدیر پروژه و مدرس نهادهای مالی و اعتباری ، تخصص در پلتفرم دات نت و زبان سی شارپ ، طراحی و توسعه وب ، امنیت نرم افزار ، تحلیل سیستم های اطلاعاتی و داده کاوی ...
کاربران برتر
توضیحات
یکی از زبان هایی که امروزه تبدیل به یکی از زبان های بسیار محبوب شده و نامش را خیلی می شنویم زبان پایتون است. زبانی ساده و در عین حال قدرتمند که توجه افراد زیادی رو به خودش جلب کرده. دوره آموزشی ای که پیش رو دارید دوره آموزشی پایتون است و ما قصد داریم در این دوره آموزشی با امکانات و ویژگی های این زبان دوست داشتنی آشنا شویم. پایتون برای اولین بار و در سال 1991 توسط Guido van Rossum ارائه شد. هدف از ارائه زبان پایتون ایجاد زبانی ساده بود که بوسیله آن بتوان کدهایی نوشت که نسبت به زبان هایی مثل سی پلاس پلاس تعداد خطوط کمتری را برای نوشتن برنامه نیاز داشته باشد و در عین حال قدرت یک زبان سطح بالا را نیز داشته باشد. هر ساله نسخه های جدیدی برای پایتون ارائه می شود. اما اصلی ترین تفاوت بین نسخه های 2 و 3 است. در این دوره آموزشی ما از نسخه 3 استفاده خواهیم کرد و ممکن است برخی کدها بر روی نسخه 2 اجرا نشود.

دوره آموزشی پایتونسرفصل های دوره


 1. مقدمات: در این بخش ما با نحوه نصب و راه اندازی پایتون بر روی ویندوز و لینوکس آشنا خواهیم شد و همچنین با نوشتن یک برنامه ساده به دنیای پایتون وارد می شویم.
 2. مفاهیم اولیه: در این قسمت با برخی مفاهیم اولیه که معمولاً بین کلیه زبان های برنامه نویسی مشترک است مانند keyword یا comment و ... آشنا خواهیم شد.
 3. متغیرها و نوع های داده: در بخش سوم به بررسی متغیرها و همچنین انواع نوع داده در پایتون مانند نوع های عددی، لیست ها، دیکشنری ها، مجموعه ها و ... خواهیم پرداخت.
 4. ورودی و خروجی: یکی از نیازهای هر زبان برنامه نویسی توانایی دریافت ورودی از کاربر و نمایش خروجی به کاربر می باشد که این بخش به مبحث ورودی و خروجی اختصاص دارد.
 5. عملگرها: در زبان پایتون می توان از عملگرهای مختلفی مانند عملگرهای ریاضی و عملگرهای منطقی استفاده کرد که در این بخش با آن ها آشنا خواهیم شد.
 6. دستور کنترلی if: بوسیله دستور if می توان بر اساس شرایط مختلف روند اجرای کدها را تغییر داد.
 7. حلقه ها: در صورتی که نیاز داشته باشیم بخشی از کد به تعداد مشخص یا نامشخص تکرار شود از حلقه ها استفاده می کنیم که در این بخش به بررسی دستورات مربوط به حلقه ها می پردازیم.
 8. توابع: بوسیله توابع می توانیم کدهای مورد نظر را تحت نام های مختلفی دسته بندی کنیم و از توابع نوشته شده در برنامه های مختلف استفاده کنیم. این بخش به مبحث توابع اختصاص خواهد داشت.
 9. ماژول ها و پکیج ها: یکی از مباحث بسیار مهم در پایتون مبحث ماژول ها و پیکج ها است، زیرا بیشتر امکانات زبان پایتون در قالب ماژول ها در اختیار ما قرار میگیرند و آشنایی با این مبحث الزامی است.
 10. کار با فایل ها و پوشه ها: زبان پایتون این قابلیت را دارد تا بتوان بوسیله آن با فایل ها و پوشه ها کار کرد، نوشتن در فایل ها، خواندن محتویات فایل ها، ایجاد فایل ها و ... همه از امکانات زبان پایتون می باشد که در این بخش آن به آن می پردازیم.
 11. مدیریت استثناء ها: زمانی که در برنامه های پایتون خطایی رخ می دهد، اصطلاحاً یک استثناء تولید می شود و ما می بایست این خطاها را در برنامه ها مدیریت کنیم که در این بخش با مدیریت خطاها آشنا می شویم.
 12. برنامه نویسی شئ گرا: زبان پایتون یک زبان شئ گرا است و از قابلیت های شئ گرایی پشتیبانی می کند، در این بخش با مباحثی مانند کلاس ها، اشیاء، وراثت و operator overloading آشنا خواهیم شد.
 13. مباحث پیشرفته در پایتون: در این بخش به مباحثی مانند iterator ها، generator ها، closur ها و property ها خواهیم پرداخت.
 14. برنامه نویسی CGI: بوسیله پایتون می توان برنامه های تحت وب نوشت که در این بخش مروری اولیه بر این قابلیت پایتون خواهیم داشت.
 15. برنامه نویسی شبکه: برنامه نویسی شبکه یکی از مباحث مهم در هر زبان برنامه نویسی است که در این بخش با قابلیت های پایتون برای برنامه نویسی در محیط شبکه آشنا خواهیم شد.
 16. کار با فایل های XML: فایل های XML فایل های متنی با قالبی خاص هستند که داده ها را در یک قالب مشخص نمایش می دهند. زبان پایتون امکان پردازش و کار با فایل های XML را دارید که در این بخش با این قابلیت آشنا می شویم.
 17. برنامه نویسی GUI: در زبان پایتون امکان ایجاد رابط های گرافیکی وجود دارد، مانند فرم های ویندوز. در این بخش با این قابلیت آشنا خواهیم شد.


پیش نیازها


برای گذارندن دوره پایتون شما تنها باید کار کردن با ویندوز را بلد باشید. در این دوره تصور شده که شما هیچ گونه آشنایی با هیچ زبان برنامه نویسی ندارید و زبان پایتون اولین زبان انتخابی شما است. مباحث در طول دوره به ساده ترین شکل ممکن تدریس خواهند شد تا شما هیچ گونه مشکلی برای درک مفاهیم اولیه برنامه نویسی نداشته باشید.


مدرس


در طول دوره آموزشی پایتون، حسین احمدی، یکی از بنیان گذاران وب سایت ITPRO در کنار شما خواهد بود. به صورت خلاصه:

 1. حسین احمدی بیش از 14 سال است که بصورت تخصصی به عنوان مدرس و مشاور فعالیت می کند.
 2. حسین احمدی در بزرگترین و برترین شرکت های برنامه نویسی بزرگ ایران سابقه فعالیت داشته است.
#حسین احمدی طراح اصلی سیستم مدیریت محتوای وب سایت ITPRO است که بزرگترین سیستم مدیریت دانش فارسی زبان است.
 1. حسین احمدی به شما تضمین می دهد که شما براحتی با استفاده از این سری آموزشی و گام به گام و انجام تمرین ها تبدیل به یک برنامه نویس موفق شوید.
 2. حسین احمدی در این ویدیو تجربیات خود را به اشتراک می گذارد و این تجربه در قالبی کاملا خودمانی و دوستانه منتقل می شود.

امیدوارم که تا انتهای این دوره با من همراه باشید تا در کنار یکدیگر با زبان پایتون آشنا شویم. ITpro باشید

حسین احمدی
ITPro.ir
مدت زمان کل آموزش: 11 ساعت و 3 دقیقه
دیدگاه ها
 • ارسال توسط:
 • زمان ارسال: 5 ماه قبل
سلام
مهندس خودتان سی شارپ یا پایتون کدام را پیشنهاد می دهید
سلام ابوالفضل جان،
انتخاب بین پایتون و سی شارپ کاملاً بستگی به شخصی داره که قصد انتخاب داره. یادگیری زبان پایتون بسیار ساده هست، Syntax اش بر خلاف زبان هایی که ریشه تو زبان C دارن پیچیده نیست و شخصی که سابقه برنامه نویسی نداره و تازه میخواد برنامه نویسی رو شروع کنه بهتره که با زبان پایتون شروع کنه. در کنار این موضوع زبان پایتون به صورت کامل Open Source هست، کلیه Library هایی که برای این زبان ارائه شده Open Source بوده و دسترسی کامل به سورس Library ها وجود داره، همچنین زبان پایتون برای محاسبات پیچیده عددی و همچنین تحلیل داده کاربرد های زیادی داره، در کنارش یادگیری ماشین رو هم اضافه کنید که 80 درصد مباحث مرتبط با یادگیری ماشین مبتنی بر زبان پایتون هست. شرکت های بزرگی مثل ناسا، گوگل و فیس بوک هم در حال استفاده از Python هستند، مثل سرویس Youtube گوگل. زبان پایتون سازگاری کامل با پلتفرم های مختلف مثل ویندوز، لینوکس و مک داره. در کنارش میشه نوشتن اسکریپت های کاربردی، استفاده در تست نفوذ و ... رو هم به پایتون اضافه کرد.
در مورد زبان سی شارپ، ویژگی هایی که زبان سی شارپ داره از پایتون بیشتره، توسعه برنامه های تحت ویندوز با سی شارپ راحت تر از پایتون هست و البته یادگیری زبان سی شارپ از پایتون مشکل تره. زبان سی شارپ یک زبان Strongly Typed هست، در حالی که زبان پایتون یک زبان کاملاً Dynamic هست و امکان بروز خطا در کدهای سی شارپ به مراتب کمتر از پایتون هست. سازگاری با پلاتفرم های مختلف در سی شارپ به نسبت پایتون کمتره، البته مایکروسافت با ارائه DotNet Core گام های خوبی تو این زمینه برداشته، جامعه Open Source سی شارپ نسبت به پایتون محدود تره، شما با سی شارپ می تونید برنامه های تحت موبایل بنویسید.
به صورت کلی وضعیت فعلی شما و هدفی که دارید تو انتخابتون تاثیر داره، اگر سابقه برنامه نویسی دارید و فقط هدفتون نوشتن برنامه های تجاری یا توسعه وب سایت هست، سی شارپ رو انتخاب کنید، اما اگر تازه قصد شروع دارید و البته به دنبال مواردی غیر از توسعه برنامه های تجاری هستید زبان پایتون رو انتخاب کنید.
 • ارسال توسط:
 • زمان ارسال: 5 ماه قبل
سلام مهندس عزیز اگه میشه در این دوره برنامه نویسی با Socket رو هم بگید و همچنین win32api و win32con
سلام و عرض ادب، در مورد Socket ها تو بخش Network Programming صحبت می کنیم. win32api و win32com هم جزو پکیج pywin32 هستند و داخل این دوره فقط اشاره کوچکی به این پکیج میشه، اما شاید در قالب ویدیوهای جداگانه در مورد این پکیج صحبت مفصل تر صحبت کنیم.
 • ارسال توسط:
 • زمان ارسال: 5 ماه قبل
سلام
لایک

 • ارسال توسط:
 • زمان ارسال: 5 ماه قبل
سلام مهندس خوبین ؟؟؟
ببخشید جسارت نباشه اگر آموزش انبارداری و فروش رو تکمیل میکردین خیلی بهتر بود الان این دوره پایتون باعث میشه روند گذاشتن اموزشه های سی شارپ خیلی کند پیش بره

سلام و عرض ادب، آموزش انبارداری یک قسمت دیگه مونده و دوباره برمیگردیم سر مباحث پایه، از بابت روند تولید ویدیوها هم خیالتون راحت، طبق روال از این به بعد جلو میریم. انبارداری امروز بخش آخرش داخل سایت قرار میگیره.
 • ارسال توسط:
 • زمان ارسال: 5 ماه قبل
سلام.قسمت بعدی کی میاد
سلام و عرض ادب، امروز آخر وقت یا فردا صبح قسمت بعدی داخل سایت قرار میگیره.
 • ارسال توسط:
 • زمان ارسال: 5 ماه قبل
سلام آقای مهندس؛
عصرتون بخیر و خوشی انشاالله.
حسین آقا مطمئنید برای این دوره نیازی به رعایت پیش نیازها نیست؟ آخه اونطور که من دیدم و ازش تعریف می کنن فکر کنم یه پیش زمینه ای در زمینه برنامه نویسی لازم باشه.
راستش یه خورده با PHP کار کردم ولی نمیدونم این چجوریه! پایتون یعنی از PHP و ++C که دوستان پرسیده بودن ساده تر هستش؟ اگه اینجوری باشه خیلی خوبه.
اونوقت آقای مهندس فکر کنم برای اشخاصی که میخوان تو زمینه شبکه و امنیت کار کنن این زبان خیلی کارآمد و بدرد بخور باشه. درست میگم خدمتتون؟
ممنونم بخاطر شروع این دوره.
سلام و عرض ادب، در مورد پیش نیاز ها به صورت کامل داخل دوره توضیح داده میشه، زبان پایتون یک زبان فوق العاده ساده هست و در حال حاضر به عنوان زبان پایه برای شخصی که میخواد وارد دنیای برنامه نویسی بشه توصیه میشه.
شما سادگی پایتون رو به هیچ عنوان نمی تونید با PHP و به خصوص ++C مقایسه کنید، به نظر بنده سطح دشواری یادگیری ++C رو اگر 10 فرض کنیم، پایتون 1 هست! PHP هم ریشه تو زبان C داره و یادگیریش نسبت به پایتون خیلی مشکل تره.
در مورد کاربرد پایتون، این زبان تو اکثر زمینه ها به خصوص شبکه کاربرد داره، چون هم به عنوان زبان اسکریپت نویسی میشه ازش استفاده کرد و هم زبان برنامه نویسی. برای مثال تو زمینه تست نفوذ یا نوشتن اسکریپت های کاربردی شبکه میشه از پایتون استفاده کرد.
 • ارسال توسط:
 • زمان ارسال: 5 ماه قبل
ممنونم دوست و استاد عزیزم.
چون دیدم گزینه "پسندیدم" به تنهایی محبت و لطف شما رو جبران نمیکنه از این پست هم برای اینکار استفاده کردم. ببخشید من رو.
 • ارسال توسط:
 • زمان ارسال: 5 ماه قبل
با سلام مهندس احمدی من چندتا سوال راجبه پایتون دارم ممنون می شم پاسخگو باشید

1- به جز پایتون زبان های هم رده وجود دارد که به سادگی پایتون باشد و کارایی برابر یا بالاتر داشته باشه؟
2- با پایتون میشه یک سایت کامل با امنیت خوب رو ایجاد کرد یعنی اینجوری می خوام بگم که مثلا می تونم به پایتون اعتماد کنم که سایت با یک زیرساخت قوی رو در اختیار من قرار می ده که یک کسب و کار بزرگ و حساس رو روی اون راه اندازی کرد یا باید سراغ زبان های دیگه رفت؟
3- تو این دوره شما راجبه برنامه نویسی سوکت و شبکه صحبت می کنید؟
4- آیا بعد از گذراندن این دوره نیازی هست که زبان های دیگه رو یا بگیریم برای مواردی که در سوالاتم عرض کردم یا یاد گرفتن همین پایتون کفایت می کنه؟

ببخشید که سوالاتم زیاد شد. تشکر از شما
سلام و عرض ادب،
1. زبان های دیگه ای هم هستند که تو دسته زبان های ساده قرار میگیرن، مثل Ruby یا JavaScript، اما به شخصه پایتون رو از بقیه زبان ها ساده تر میدونم.
2. بله، شما می تونید با پایتون یک سایت کامل رو پیاده سازی کنید، DJango که مبتنی بر Python هست برای توسعه وب استفاده میشه، در مورد اعتماد به پایتون اینطور بگیم که سایتی مثل Youtube با 1 میلیاد بازدید ماهیانه از پایتون استفاده شده.
3. بله، در مورد برنامه نویسی شبکه داخل این دوره صحبت می کنیم.
4. پایتون اکثر نیازهای شما رو پوشش میده، اما اگر قصد دارید برنامه های تجاری در قالب ویندوز بنویسید پیشنهاد می کنم سمت زبانی مثل سی شارپ برید.
 • ارسال توسط:
 • زمان ارسال: 5 ماه قبل
سلام حسین جان؛
وقتت بخیر استاد عزیز
آقای مهندس من چون بعضی از پستهای شما رو دنبال می کنم الان با دیدن سوال و جواب شما نسبت به این زبان چند تا سوال دیگه هم برام پیش اومد.
آقای مهندس مگه این زبان پایتون بیشتر کلاینتی نیستش؟ ببنید منظورم اینه که مثل # C و یا VB نیست تقریبا؟؟ چون شما نوشتین که میشه برای طراحی وب هم ازش استفاده کرد یعنی به قول معروف میشه کدهای CSS و Html رو بیاریم تو قالبهای این زبان؟؟
الان فکر کنم 90 درصد سایتهای دنیا بر اساس PHP و .net برقرار شدن؛ درست میگم؟ یعنی پایتون چجوری میتونه برنامه نویسی وب رو هم انجام بده؟ آخه محیطش که هیچی نداره و انگاری طفلکی خیلی خالیه !!
اونوقت پایتون بر پایه وب سرور ویندوز هستش یا لینوکس؟؟ مثلا برای PHP خوب اگه Apache رو هم راه بندازیم کار میکنه و بانکش هم اکثرا از MYSQL یا SQLite استفاده می کنن ولی پایتون چی؟ یه جورایی برام گنگه این زبان انگاری.
بازم ببخشید. فعلا تا سوال بعدیم.
سلام و عرض ادب، اینکه بگیم پایتون زبانی هست که بیشتر در سمت کلاینت کاربرد داره به هیچ عنوان صحیح نیست، شما داخل پایتون امکان راه اندازی وب سرور دارید که به درخواست های وب پاسخ میده. برای مثال این لینک یک HTTP Server ساده داخل پایتون هست یا DJango Framework که یک Framework قدرتمند برای توسعه وب هست.
شما وقتی قصد توسعه وب سایت رو دارید، مهمترین بخش اینه که بتونید Response مورد نظرتون رو به سمت کلاینت برگردونید که این کار داخل پایتون امکان پذیره.
در مورد محیط گفتید، شما محدود به محیط Interactive خود پایتون یا نرم افزار Notepad نیستید و همین موضوع هم این اشتباه رو بوجود میاره که فکر کنید زبان پایتون هیچی نداره! شما می تونید داخل محیط Visual Studio یا PyCharm کدهای پایتون رو بنویسید که این محیط ها خیلی قدرتمند هستند.
درسته که PHP یا NET. نسب به سایر موارد سایت های بیشتری دارند، اما همونطور که گفتم برای توسعه سایتی مثل Youtube از پایتون استفاده شده که قدرت این زبان رو نشون میده.
در مورد وب سرور، همونطور که گفتم شما وابسته به Apache یا IIS نیستید که بگیم وب سرور لینوکسی یا ویندوزی، شما کافیه از Library های مخصوص ایجاد وب سرور که برای پایتون توسعه داده شده استفاده کنید و وب سرور مورد نظرتون رو بر روی لینوکس یا ویندوز راه اندازی کنید. الان DotNet Core هم بوسیله Kestrel همینکار رو می کنه و می تونید وب سروری خارج از IIS راه اندازی کنید.
از نظر ارتباط با بانک های اطلاعاتی هم پایتون Driver های مختلفی برای ارتباط با بانک های اطلاعاتی داره، برای مثال خود مایکروسافت برای SQL Server این Driver رو ارائه داده، برای سایر بانک ها مانند MySQL یا Oracle هم Driver ها موجود هستند.
 • ارسال توسط:
 • زمان ارسال: 5 ماه قبل
دوباره سلام؛
آقای مهندس اصلا فکر نمیکردم اینقدر قدرتمند باشه. در کنار اینها همچنین میشه به نوشتن برنامه هایی برای نفوذ؛ تست نفوذ و ردگیری مهاجم یا فارنزیک اگه درست بگم اشاره کرد.
پس یک زبان کلی هستش استاد. الان داشتم در ادامه لینکهای شما این لینک رو که متعلق به درایور مایکروسافت هستش و طریق نصب اون نگاه می کردم.
خیلی جالبه که یک زبان اینقدر قدرتمند باشه. متشکرم ازتون حسین جان. دست گلتون درد نکنه. مرسی
این نظر توسط در تاریخ 05 دی 1396 11:15:31 حذف شده است.
دلیل: نامشخص
این دوره آموزش مقدماتی پایتون هست که شما با قابلیت های پایه پایتون آشنا میشید. درباره ارتباط Python و NS3 تو این دوره صحبتی نشده.
برای ارسال نظر وارد شوید.