درخواست های ارتباط
جستجو تنظیمات
لیست دوستان من

مدیریت کاربران در سی شارپ – قسمت اول

0 نظرات

با سلام خدمت تمام دوستان عزیز و کاربران آی تی پرو در این دوره دو قسمتی می خوام چگونگی ساخت فرم ورود و فرم ثبت نام در یک برنامه نوشته شده با سی شارپ رو بهتون آموزش بدم. فقط یک قضیه قبل از آموزش رو بگم، من شخصا برای آموزش دادن زبان برنامه نویسی یا هر چیز دیگری، دوست دارم که اون رو در قالب یک پروژه در خدمتتون ارائه بدم تا اینکه دستورات رو جدا جدا بررسی کنم. خب بریم سراغ آموزش:

در برنامه ویژوال استدیو یک پروژه از نوع WFA بسازید و دو تکست باکس و یک دکمه ورود و نوشته های مورد نظرتان را قرار بدید به این شکل:

Image

خب بعد از طراحی فرممون باید قسمت بانک اطلاعاتی مربوط به برنامه رو درست کنیم برای اینکار من از SQL Server موجود در خود ویژوال استدیو استفاده می کنم. برای ساخت بانک اطلاعاتی مراحل زیر رو دنبال کنید.

پنجره Server Explorer رو از منوی View فعال کنید می تونید از کلیدهای کنترلی CTRL+W+L هم استفاده کنید. بعد از اون روی گزینه Data Connections کلیک راست کنید و گزینه Add Connection … رو انتخاب کنید. Data Source رو Microsoft SQL Server Database File قرار بدید و روی گزینه Continue کلیک نمایید.

Image

بعد از اون در کادر Database File Name یک نام نوشته و سپس روی OK کلیک کنید. با این کار پنجره هشدار براتون ظاهر میشه که میگه این فایل قبلا وجود نداشته، می خوای یکی برات بسازم شما روی YES کلیک کنید. تا بانک اطلاعاتیتون در مسیر اسناد ویندوز ذخیره بشه.

Image

خب بعد از این کار در پنجره Server Explorer زیر منوی به Data Connections اضافه شده، که حاوی اطلاعات بانک اطلاعاتیتون هستش، اگر زیرمنوهای بانک اطلاعاتیتون رو مشاهده کنید می بینید که گزینه های مختلفی از جمله Tables, Views و... وجود دارند. شما ابتدا روی Tables کلیک راست کنید و گزینه Add New Table رو انتخاب کنید. خب در این قسمت جدولتون رو به راحتی می تونید بسازید محتویات جدول شما باید شامل سه فیلد باشه: ID که به صورت پیش فرض وجود داره، username که نام کاربری هستش و password که برای رمز عبور استفاده میشه. خب مشخصات فیلد ID: Primary Key از نوع متغیر INT و از قسمت property ستون Id مقدار Identity رو برابر YES قرار بدید تا مقدار رو به صورت خودکار تولید کنه. مشخصات username, password رو هم از نوع Nvarchar(50) قرار دهید و تیک Allow Nulls را بردارید تا کاربر مجبور به وارد کردن اطلاعات بشه. خب در پایین صفحه برنامه می تونید نام جدول رو هم تغییر دهید:

CREATE TABLE [dbo].[مشخص کننده نام جدول]

و در آخر روی Update که با نقطه قرمز در تصویر زیر اومده کلیک کنید و در نهایت در کادر Preview Database Updates روی Update Database کلیک کنید.

Image

Image

خب حالا پنجره Server Explorer رو Refresh کنید و حالا زیر منوهای Tables رو نگاه کنید می بینید که جدولتان با موفقیت ساخته شده. برای وارد کردن اطللاعات داخل جدول به صورت پیش فرض فعلا این مراحل رو دنبال کنید. روی جدولتان کلیک راست کنید و گزینه Show Table Data را انتخاب کنید، حالا در این قسمت یک مقدار فرضی به نام کاربری و پسورد بدهید مواظب باشید فیلد مربوط به ID رو خالی بگذارید چون این مقدار به صورت خودکار وارد می شود.

Image

بعد از درج اطلاعات پنجره را بسته و حالا باید بانک اطلاعاتی که ساختید را به فرمتان متصل کنید، برای اینکار پنجره Data Sources را انتخاب کرده و روی گزینه Add new data source… کلیک کنید. در پنجره ظاهر شده Database را انتخاب کرده و روی گزینه Next کلیک کنید. در قسمت بعدی روی Dataset کلیک کنید و به قسمت بعدی بروید. حالا همانطور که می بینید بانک اطلاعاتی در لیست Data Connection پدیدار می گردد . البته اگر موجود نبود از قسمت New Connection می توانید اقدام به اتصال بانک اطلاعاتی کنید. بعد از انتخاب گزینه Next پیغامی شبیه به تصویر زیر برای شما نمایان می شود. این پیغام از شما می پرسد که آیا می خواهید بانک اطلاعاتی که ساختید را در پوشه خود نرم افزار هم کپی کنم یا خیر!

Image

مرحله بعدی نام کانکشن سترینگ شماست که پیشنهاد میکنم تغییر ندهید و روی Next کلیک کنید. بعد از این گزینه های موجود بانک اطلاعاتی را به شما نمایش می دهد، خب تیک گزینه های مورد نیاز (Tables) رو فعال کنید و روی Finish کلیک کنید.

خب بانک اطلاعاتی هم به درستی به فرم پیوند داده شد، و شما باید تکست باکس ها را به فیلدهای مورد نظر اتصال بدید. مثلا تکست باکس مربوط به نام کاربری را به فیلد username بانک اطلاعاتی اصطلاحا بایند کنید. برای اینکار از خصوصیات تکست باکس ها زیر گزینه Data Bindings خصوصیت Text را برابر فیلد مورد قرار بدید. مثل تصویر زیر:

Image

در آخرین قسمت، باید کدنویسی های مربوط به دکمه ورود را بنویسیم. خب در ابتدا یک شرط قرار دهید تا اگر کاربر مقداری وارد نکرد و دکمه را انتخاب کرد هشداری نمایش داده شود مبنی براینکه مقدار نام کاربری یا پسورد اشتباه است، بسته به نیاز خود می توانید برنامه را هوشمند تر کنید:

if (textBox1.Text !="" && textBox2.Text != "")
      {
        int a, b;
        a = tblitproBindingSource.Find("Username", textBox1.Text);
        b = tblitproBindingSource.Find("Password", textBox2.Text);
        if (a != -1 && b != -1 && a == b)
        {
          MessageBox.Show("ورود با موفقیت");
        }
        else
        {
                    MessageBox.Show("مقادیر اشتباه") ;
        }
      }
      else
      {
        MessageBox.Show("خطا", "لطفا مقداری وارد کنید");
      }

توضیحات:

a = tblitproBindingSource.Find("Username", textBox1.Text);

این قسمت مقدار username را از textbox1.text دریافت کرده و آن را پیدا می کند. در صورتی که این مقدار را نیابد مقدار -1 را در a قرار می دهد.

 if (a != -1 && b != -1 && a == b)

این شرط برای این هستش که اگر مقادیر a , b برابر -1 نبودند ( یعنی پیدا شدند) و این مقادیر با هم در یک ستون بودند بعد پیغام موفقیت در ورود رو بگه در غیر این صورت بگه اشتباه کردید!

(البته توجه داشته باشید باید حتما تکست باکس ها رو به بانک اطلاعاتی بایند کرده باشید.) اما یک مشکل در صورتی که تکست باکس ها به بانک اطلاعاتی بایند شده باشند وقتی برنامه رو اجرا کنید مقادیر داخل تکست باکس ها پر هستند برای این کار باید در Form_Load برنامه دستورات زیر رو بنویسید:

textBox1.Clear();
textBox2.Clear();

نویسنده : ارسطو عباسی

منبع : انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران

هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی می باشد

آیا این مطلب را پسندیدید؟
ردیف عنوان قیمت
1 مدیریت کاربران در سی شارپ – قسمت اول رایگان
2 مدیریت کاربران در سی شارپ – قسمت دوم رایگان
هیچ نظری ارسال نشده است

برای ارسال نظر ابتدا به سایت وارد شوید

arrow