درخواست های ارتباط
جستجو
لیست دوستان من
صندوق پیام
همه را دیدم
 • در حال دریافت لیست پیام ها
صندوق پیام
رویدادها
همه را دیدم
 • در حال دریافت لیست رویدادها
همه رویدادهای من
تخفیف های وب سایت
همه تخفیف ها

عضویت در

کانال تلگرام

توسینسو

اطلاعات مطلب
مدرس/نویسنده
مهدی عادلی فر
امتیاز: 157218
رتبه:6
154
197
296
1572
مهدی عادلی، بنیان گذار TOSINSO. کارشناس ارشد نرم افزار کامپیوتر از دانشگاه صنعتی امیرکبیر و #C و جاوا و اندروید کار می کنم. در زمینه های موبایل و وب و ویندوز فعالیت دارم و به طراحی نرم افزار و اصول مهندسی نرم افزار علاقه مندم. پروفایل کاربر

معرفی خاصیت لینک در textview در اندروید

تاریخ 21 ماه قبل
نظرات 0
بازدیدها 126
سلام ITPRO های عزیز. یکی از کنترل(ویجت) هایی که در برنامه نویسی اندرویدی بسیار استفاده می شود TextView می باشد. در این مطلب می خواهیم یکی از خاصیت های مهم و کاربردی TextView را توضیح دهیم. همانطور که می دانید TextView بیشتر برای نمایش یک متن مورد استفاده قرار می گیرد. این کنترل این قابلیت را دارد که بعضی از متن ها را تشخیص دهد. برای مثال متن هایی که آدرس سایت و یا آدرس ایمیل و یا شماره تلفن باشند را شناسایی می کند و می توانید از آن استفاده کنید. وقتی که textview یک متن را شناسایی می کند آن را به شکل رنگی در خواهد آورد. وقتی که textview یک آدرس وب را شناسایی می کند آن را به رنگ آبی در می آورد که با کلیک بر روی آن مرورگر دستگاه شما باز خواهد شد و به آدرس مورد نظر انتقال داده می شوید. در مورد ایمیل برنامه ایمیل شما باز می شود و آدرس ایمیل شناسایی شده در قسمت دریافت کننده قرار می گیرد و در مورد شماره تلفن شماره گیر دستگاه شما باز خواهد شد و شماره مورد نظر گرفته می شود. عکس زیر یک textview را نمایش می دهد که در داخل آن یک شماره تلفن و یک آدرس ایمیل و یک آدرس وب قرار دارد که textview آنها را شناسایی کرده است
معرفی خاصیت لینک در textview در اندروید

حال باید چکار کنیم که textview متن ما را شناسایی کند؟ برای شناسایی متن و تبدیل آن به لینک باید از خاصیت autolink که در داخل textview قرار دارد استفاده کنیم. برای مثال در کد زیر یک textview تعریف کرده ایم که آدرس های وب سایت ها را شناسایی می کند و آن ها را به صورت لینک در می آورد و با کلیک بر روی لینک مرورگر باز شده و آن آدرس لود خواهد شد.
<TextView
  android:layout_width="match_parent"
  android:layout_height="wrap_content"
  android:text="site:http://tosinso.com "
  android:autoLink="web"/>
با دقت در کد بالا می بینیم که این کد تفاوت زیادی با کد textview های دیگری ندارد و فقط در داخل آن از خاصیت autolink استفاده شده است. مقادیری که autolink می تواند بگیرد عبارتند از:
 • web: این مقدار باعث می شود که textview آدرس های سایت ها را به شکل لینک درآورد و با کلیک بر روی آن مرورگر باز شود
 • email: این مقدار باعث می شود که textview آدرس های ایمیل را به شکل لینک در آورد و با کلیک بر روی آن برنامه ایمیل باز شود.
 • phone این مقدار باعث می شود که شماره تلفن ها به صورت لینک درآیند و با کلیک بر روی آن ها برنامه شماره گیری باز شود.
 • all این برنامه به گونه ای ترکیب همه ی موارد بالا است.
 • none این حالت که حالت پیش فرض است به این معنی است که هیچ آدرس و شماره تلفنی شناسایی نشود.
اگر بخواهیم در textview کاری کنیم که آدرس های ایمیل و آدرس سایت شناسایی شوند ولی از شماره تلفن ها و بقیه چیزها بگذریم باید به شکل زیر عمل کنیم.
android:autoLink="email|web"
در کد بالا می بینیم که برای ترکیب حالت های مختلف را به همراه علامت | استفاده می کنیم.
ITPRO باشید

نویسنده: مهدی عادلی فر
منبع: Itpro
هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی می باشد.

برچسب ها
مطالب مرتبط

در حال دریافت اطلاعات

نظرات
هیچ نظری ارسال نشده است

  برای ارسال نظر ابتدا به سایت وارد شوید