Loading…

جزیره برنامه نویسی و توسعه نرم افزار

ارسال کننده: حسین احمدی
حسین احمدی ، بنیانگذار TOSINSO ، توسعه دهنده وب و برنامه نویس ، بیش از 12 سال سابقه فعالیت حرفه ای در سطح کلان ، مشاور ، مدیر پروژه و مدرس نهادهای مالی و اعتباری ، تخصص در پلتفرم دات نت و زبان سی شارپ ، طراحی و توسعه وب ، امنیت نرم افزار ، تحلیل سیستم های اطلاعاتی و داده کاوی ...
ارسال پیام خصوصی
امتیازات این مطلب
نکته: آموزش زبان پایتون :: قسمت دوازدهم - Tuple ها
در قسمت قبل در مورد لیست ها و توابع مرتبط با آن صحبت کردیم و گفتیم می توان در یک لیست چندین مقدار را ذخیره کرد. در زبان پایتون Tuple ها شبیه به لیست ها هستند با یک تفاوت، و تفاوت میان آن ها این است که بر خلاف لیست ها، Tuple ها Immutable هستند، یعنی قابل تغییر نیستند و نمی توان پس از ایجاد کردن یک Tuple در آن تغییر ایجاد کرد! منظور از تغییر در اینجا اضافه کردن، حذف کردن و تغییر آیتم ها است. می توان اینطور گفت که Tuple یک Constant List یا لیست ثابت است.
اما چگونه می توان یک Tuple ایجاد کرد؟ قبلاً به صورت مختصر Tuple را بررسی کردیم، برای ایجاد کردن Tuple ها از () استفاده می کنیم. در نمونه کد زیر یک Tuple خالی ایجاد می کنیم:

>>> tuple=()
>>> tuple
()

در صورتی که بخواهیم یک Tuple حاوی یک یا چندین مقدار ایجاد کنیم به صورت زیر این کار را انجام می دهیم:

>>> names="Hossein","Mohammad","Mehdi"
>>> names
('Hossein', 'Mohammad', 'Mehdi')

همانطور که در کد بالا مشاهده می کنید زمان نمایش یک Tuple، مقادیر آن داخل () قرار گرفته اند، برای ایجاد یک Tuple می توان از () نیز استفاده کرد که البته اختیاری است:

>>> names=("Hossein","Mohammad","Mehdi")
>>> names
('Hossein', 'Mohammad', 'Mehdi')

یکی از قابلیت های جالب Tuple ها امکان مقدار دهی چندین متغیر از روی یک Tuple است که اصطلاحاً به آن Tuple Unpacking گفته می شود:

>>> names=("Hossein","Mohammad","Mehdi")
>>> name1,name2,name3=names
>>> name1
'Hossein'
>>> name2
'Mohammad'
>>> name3
'Mehdi'

اگر با سایر زبان های برنامه نویسی کار کرده باشید می دانید که برای Switch کردن مقدار دو متغیر نیاز به یک متغیر سوم است، بوسیله قابلیت Tuple ها در Python این کار به سادگی و بدون نیاز به متغیر سوم قابل انجام است:

>>> num1=10
>>> num2=8
>>> num1,num2 = num2,num1
>>> num1
8
>>> num2
10

در زبان پایتون تابعی به نام tuple وجود دارد که می توان تبدیل نوع های دیگر مانند لیست به Tuple را انجام داد:

>>> list=[1,2,3,4,5]
>>> tuple(list)
(1, 2, 3, 4, 5)
>>> tuple('ITPro.ir')
('I', 'T', 'P', 'r', 'o', '.', 'i', 'r')

همانطور که در ابتدای این قسمت گفتیم Tuple ها بسیار شبیه به لیست ها هستند، با این تفاوت که مقادیر داخل یک Tuple قابل تغییر نیست، اگر بخواهیم جزئی تر به تفاوت میان لیست و Tuple نگاهی بیاندازیم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. Tuple نسبت به List فضای کمتری اشغال می کند
  2. امکان حذف آیتم های لیست وجود ندارد و این موضوع میزان اشباه در حذف آیتم های یک Tuple را از بین می برد
  3. امکان استفاده از Tuple ها به عنوان کلید یک دیکشنری وجود دارد (در قسمت بعدی در مورد دیکشنری ها صحبت می کنیم)
  4. مفهومی در پایتون وجود دارد به نام Named Tuples که می توانند جایگزین مناسبی برای Object ها در پایتون باشند (در قسمت های آینده در مورد برنامه نویسی شئ گرا، کلاس ها و اشیاء در پایتون صحبت می کنیم)
  5. پارامترهای یک تابع به صورت یک Tuple در زمان فراخوانی تابع به آن ارسال می شوند (توابع را در قسمت های بعدی بررسی می کنیم)

در سایر مباحث Tuple ها را همانند لیست ها می توان استفاده کرد، برای مثال با تابع len می توان طول یک Tuple را بدست آورد یا بوسیله Slice ها آیتم های مورد نظر را بر اساس اندیس از Tuple استخراج کرد. در قسمت بعدی در مورد Dictionary ها صحبت می کنیم. ITPRO باشید
سایر مطالب این گروه
دیدگاه ها

هیچ دیدگاهی برای این مطلب ارسال نشده است

برای ارسال نظر وارد شوید.

Countdown