سیدرضا بازیار

چگونه مطالعه خود را بیشتر کنیم و از درس خواندن دلسرد نشویم؟

من گاهی وقت ها از درس خوندن و برنامه نویسی دلسرد میشم و ممکنه یک هفته برنامه نویسی نکنم . تا به حال چند میلیون تومان فیلم آموزشی (آموزش برنامه نویسی - امنیت و...) خریدم. اما هر کاری میکنم که روزانه 1 ساعت فیلم ها رو ببینم و تمرین کنم نمیتونم. ازش زده میشم و افسردگی میگیرم . قبلا اینجوری نبودم و حدودا 2 ساله اینجوری شدم. چطوری برنامه ریزی کنم که بتونم روزانه حداقل 5 ساعت فیلم آموزشی ببینم؟ چیکار کنم که از آموزش ها دلسرد نشم؟ اگه ممکنه راه های پیشنهادی خود رو بگید تا امتحان کنم

#ایجاد_انگیزه_برای_کار_برنامه_نویسی #چگونه_یک_برنامه_نویس_حرفه_ای_بشویم #برنامه_ریزی_برای_یادگیری_برنامه_نویسی #دلسرد_شدن_از_آموزش #زمانبندی_برای_یادگیری_برنامه_نویسی #چگونه_از_برنامه_نویسی_دلسرد_نشویم #چگونه_یک_برنامه_نویس_بشویم #زمان_مناسب_برای_یادگیری_برنامه_نویسی #ایجاد_کردن_انگیزه_برای_برنامه_نویسی #شروع_یادگیری_برنامه_نویسی
لذت یادگیری با توسینسو
به عنوان شخصی که مدت هاست از سایت توسینسو استفاده می کنم باید بگم که واقعاً یکی از بهترین مرجع ها برای ارتقاء دانش شخصی هست. دوره های سایت، راهکارها و مطالب، همگی عالی هستند.
mohammad_1993

سلام دوست عزیز باید هدف خودتو به صورت دقیق و شفاف مشخص کنی و براش برنامه بچینی.

مورد بعدی اینه که سعی کن زیاد شاخه به شاخه نپری و مث اوقیانوس نباشی گسترده ولی کم عمق!!!!

چیزی که زیاد داریم میبینیم

تصمیم بگیر در یه شاخه موفق بشی.

مثلا من امروز HTML رو مشخص میکنم و میخوام کامل یادش بگیرم. (یه فیلم 10 ساعته)

اما هر کاری میکنم نمیتونم!

توی بحث یادگیری فاکتور اصلی علاقه و انگیزه هست باید دنبال اینا باشید اینا به وجود بیاد بقیه موارد حل میشه

کانال اختصاصی من در تلگرام https://telegram.me/ghanbarinetwork

علاقه و انگیزه هم هست

همه با کامپیوتر بازی میکنن, من با کد های سایت و وبلاگ بازی میکنم

دوست دارم همیشه با کد ها بازی کنم

اما نمیتونم یاد بگیرم

چون یه صفحه کد مینویسیم کامپیوتر قفل میشه و اعصاب من رو خراب میکنه

با اینکه علاقه زیادی دارم, اما نمیدونم چطوری برنامه ریزی کنم که بتونم حداقل روزانه 1 ساعت با آموزش ها جلو برم

علی  ورزشی

دوست عزیز شیوه ایی که شما پیش گرفتی و داری می ری جلو بسیار اشتباهه . شما به قول خودت می گی که چند میلیون دادم تا محتوا های اموزشی رو یاد بگیرم خوب من اینجا از شما یه سوال دارم . کی گفته که همه اون چه که تو این فیلم های اموزشی یاد می دن به درد شما می خوره ؟ چرا باید اینجوری فکر کنی که برم همه اینا رو تهیه کنم تا از مثلا دوستم که تو این حوزه از من سابقه اش بیشتره عقب نمونم ؟ شما خودت داری میگی که 10 ساعت وقت بزارم برم مثلا HTML یاد بگیرم . خوب این اساسا اشتباه هستش . چرا این همه عجله دارید برای یادگیری ؟ خوب این ها همه ناشی از یک سری عواملی هستش که شما رو دلسرد می کنه . مثلا خانواده شما یا دوستاتون یا هر کسی که با شما در ارتباط هستش از شما انتظار داره که هر چه سریعتر بری سر کار و مشغول بشی و بتونی به عنوان یه کارمند از کاری که می کنی پول بگیری ؟ یا اینکه مثلا شما بخوای به فلان شخص بگی که من اینو بلدم ها و ... از این جور مسایل که خودت بهتر از من می دونی . کلا دلسردی تو برنامه نویسی وجود نداره و کسی که این حرف رو می زنه یا اصلا هدفی نداره یا دیده چند نفر گفتن برو تو این رشته می تونی بعدا از خیلی ها تو زندگیت جلو بزنی . نه دوست عزیز من . من خودم یادمه برای انتخاب رشته تو سال 91 که کنکورو داده بودیم شاید 70% می گفتن که علی برو رشته برق رو انتخاب کن .خیلی خوفه و ار این حرفا و من هم اصلا توجهی نداشتم ببینم اینا دارن چی میگن . منطقی نشستم با خودم فکر کردم و درساشو ارزشیابی کردم و دیدم نمی تونم و یا اینکه فوقش 2 ترم بیشتر نمی تونم تو این رشته دوام بیارم .

نکته 2 : کی گفته که فقط برنامه نویسی رو میشه از فیلم های اموزشی یاد گرفت و پیش رفت ؟ اتفاقا شما باید تا جایی که می تونی تو گروه های اموزشی و با افراد مختلف در ارتباط باشی تا بتونی خودت به نتیجه گیری منطقی برسی . باید مداوم با افرادی که می دونی سواد خوبی تو این زمینه دارن صحبت کنی . بشینی روی ایده های مختلف باهاشون بحث کنی . با دوستات سعی کن زیاد صحبت کنی تو این زمینه و چیزی رو که انتخاب کردی رو سعی کن به صورت کاربردی و با مثال براشون توضیح بدی تا اونا هم به نوعی مشتاق بشن و فردا اگه خواستن برای داشنگاهشون پروژه ایی بنویسن یتونن از تو راهنمایی بگیرن . من ترم پیش 20تا واحد برداشته بودم و 17 تا از اونا رو فدای 3 تا واحد کرده بودم چون می دونستم دید من می تونه خیلی تغییر کنه و خیلی برام مفید باشه . بحث کردن خیلی خوبه . سعی کن از استادت یا هر کسی پروژه های جدید بگیری و بری روش کار کنی . کی گفته که برنامه نویسی همش کد نویسی هستش . کی گفته این حرفهای بی منطق رو ؟ گاهی باید مثلا 6 ماه وقت بزاری مثلا روی زبان های برنامه نویسی مختلف تا بتونی بفهمی مثلا برای درست کردن چت روم کدومش بهتره . سعی کن تو محیط های اموزشی سوال بپرسی و چیزی رو اگه یاد میگیری و میدونی مفیده سریع با دیگران به اشترک بزاری . چون اینجوری پیش خودت بر میگردی میگی که* خوب الان من که اینو می دونم و الان چند نفر دیگه هم فهمیدن پس من برم چیز های جدیدی یاد بگیرم تا از بقیه عقب نمونم یا بتونم مشکلی ازمشکلات افراد محتلف رو حل کنم

*

نکته 3 : پپیشنهاد می کنم اصلا عجله برای یادگیری رو کنار بزاری . سعی کن هر چیزی رو که یاد گرفتی سریع قبولش نکنی و بگی شاید راه بهتری هم باشه ها و من بتونم به یه روشی مثلا تو فلان زمینه کد بنویسم که کمتر زمان ببره . این استقامت و قبول نکردن خودش میشه انگیزه برای اینکه شخصی رو که داره بهت چیزی رو یاد میده با چالش بکشونی .

نکته 4: سعی کن مقاله های انگلیسی زیاد بخونی . وقتی این مقاله های رو میخونی مثلا 70% موضوع رو فهمیدی و 30% بقیه رو متوجه نشدی . همین میشه انگیزه که بری و وقت بزاری و سایت های مختلفی رو ببینی تا بتونی بگی که من 100% موضوع رو فهمیدم و یا تونستم محتوای اصلی مقاله رو درک کنم . خوب تو این فرایند و دیدن سایت های جدید مسلما ایده های جدیدی که مثلا تو طراحی اون سایت به کار رفته رو داری می بینی ؟ با نظراتی که تو اون سایت هست داری اشنا میشی. می تونی افراد حرفه ایی رو تو این زمینه پیدا کنی و باهاشون در ارتباط باشی و خیلی چیزای دیگه که اصلا تو این فیلم های اموزشی که هیچ تو هیچ جای دیگه هم به شما یاد نمیدن و این به هنرت بستگی داره که چی کار کنم تا بتونم دلسرد نشم . مقاله هایی تو زمینه IT و هوش مصنوعی و علوم رایانه , برنامه نویسی هست رو به شدت پیگیرش باش و بخون و خودت و محدود به یک چیز نکن . و سعی کن مثلا تو روز این 10 ساعتی رو که می خوای بزاری HTML یاد بگیری رو بکنی 4 ساعت و مثلا 2 ساعت روی html وقت بزاری و اونو یاد بگیری و 2 ساعت بعدیش رو بری تو سایت های مختلف و سوال های مختلفی رو که افراد تو گروه های مختلف مثل انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران پرسیدن رو بخونی و اگه تونستی بهشون جواب بدی . این میشه انگیزه که من برم یاد بگیرم اون موضوع رو تا وقتی کسی سوالی کرد سوالش رو زمین نمونه !!!

این ها نکته هایی بودن که من تا اینجا به ذهنم رسید و خیلی بیشتر از این ها هم هستند . اگه خیلی مستقیم صحبت کردم فقط به خاطر این بود که به عنوان یه دوست چیزایی رو که دیدم رو بتونم خیلی راحت با شما در جریان بزارم . امیدوارم که موفق باشی و دلسرد نشی و ستاره بچینی :)

جهانی که در ان زندگی می کنیم بدل نامرغوب ان چیزی است که باید باشد
محمود کیاستی

سلام دوست عزیز،

دوستان خیلی خوب و کامل نکات رو ذکر کردند، اما یه نکته که میتونه دلیل بی انگیزه شدن شما در این شاخه باشه این است که «صرفاً به دنبال یادگیری بوده و در عمل و کاربردی به موضوع برنامه نویسی نپردازید» البته این موضوع تنها در بحث برنامه نویسی مطرح نیست بلکه شامل تمامی تخصصها نیز می شود. با توجّه به این موضوع:

1. ابتدا با توجّه به نیاز خود اقدام به یادگیری مطالب کنید،
  2. سپس آموزشها را به صورت پروژه های کوچک تا متوسط برای خودتان پیش ببرید، که در نهایت هم خروجی مناسب را دریافت و هم به صورت عملی تجربه انجام کار را کسب کنید. صد در صد این موضوع میتواند انگیزه ی شما را در یادگیری و پیاده سازی آن بیشتر کند.

موفق و ITPro باشید

علم، بدون داشتن اخلاق نیکو» ضررش از «نادانی» بیشتر است

دوست عزیز این شیوه ی اموزشی شما غلطه ک اینطور دلسرد میشی ب نطر من .اول این ک شما ب دنبال اینکه بگید مثلا من 1_2ساعت فیلم اموزشی ببینم نباشید مگه دارید واسه کنکور میخونید .ب نظر من شما بیاید و مبحث مبحث مطالعه کنید تا از اموزش لذت ببرید و کم کم این موضوع برای شما عادی میشه و عد از مدتی میبینید ک در یک روز چند مبحث و یا حتی بقول شما چند ساعت مطالعه کردید .و اینکه بعد از خوندن ی مبحث اون رو کار کنید تا بفهمیدش .نکته ی بعد اینه ک شما ی برنامه حداقل یک ساله برای اموزش بچینید چون هیچوقت یکی دو ماهه ب جایی نمیرسید و بقول دوستان شاخه ب شاخه نپرید و در جاهایی گ لازمه از یک نفر متخصص یا هم رشته ای مشورت بگیرید باور کنید تاثیر داره .موفق باشید

تا قله راهی نیست !!!

بزگترین مشکل من اینه که هیچ یک از دوستان من به رشته کامپیوتر علاقه ندارن - کسی من رو درک نمیکنه و هیچ مکانی رو نمیشناسم که توی اون جو کامپیوتر باشه

اساتید دانشگاه هم حاضر نیستن بهم کمک کنن

به همین دلیل مجبورم فقط در اینترنت سرچ کنم که حوصله من رو سر میبره و به نتیجه درست و حسابی نمیرسم

سایت های انگلیسی هم خوب هستن که زبان من خوب نیست. 1 ساله که میرم کلاس زبان اما هنوز نمیتونم مقاله انگلیسی بخونم

حسین محمدی

میفهمم چی میگی چون خودم مثل خودت حیرون بودم...

ببین دوست من تو هر کدوم از شاخه های کامپیوتر که باشی خودش هزار تا شاخه دیگه داره بنابراین یا برنامه نویس باش یا شبکه کار و تو هر کدوم این ها هم باز یکی از زیر شاخه هاشو انتخاب کن و بشکل عمیق روش کار کن اما اگر ارتباطی به بقیه شاخه ها داره رو اونم وقت بزار اما نه به اندازه هدف اصلی.

مثلا اگر هکری و امنیت شبکه باید هم برنامه نویس خوب باشی هم شبکه کار خوب اما شبکه رو نمیخواد شخم بزنی با تمام جزییات برخلاف تصور همه که میگن باید فوق تخصص شبکه و فوق تخصص برنامه نویسی باشی برا شروع متعادل باش.اره داداشم...

ما در خدمتیم...

انسان مغرور همانند شخصی است که بر قله کوهی ایستاده و همگان را کوچک میپندارد و غافل از اینکه مردم از پایین قله او را کوچک میبینند...
prober

این همه پول دادی واسه فیلم آموزشی کلاس می رفتی بهتر بود.

کلا هم با نظر دوستان موافقم در مورد اینکه نباید شتابزده و با استرس بری جلو باید مثل تفریح باهاش حال کنی بعد از همه اینها باز نظر آقای m.kia رو در مورد تعریف پروژه های کوچک در ابتدای کار تایید می کنم.

کسانی که عاشـق کیفیت اند بیشتر از کسانی که متخصص کیفیت اند باعث بهبود کیفیت می شوند. - پروفسور کندو- کتاب Human Motivation

میتونید چند پروژه کوچک رو بهم معرفی کنید؟

میخوام واسه شروع از html + css شروع کنم

محمود کیاستی

مثلاً طراحی یک سایت شخصی به صورت لوکال واسه ی شروع می تونه خوب باشه

علم، بدون داشتن اخلاق نیکو» ضررش از «نادانی» بیشتر است
prober

با html و css خالی شما فقط می تونی web design کار کنی یعنی می تونی پروژه طراحی قالب وب سایت رو برای خودت تعریف کنی و روی اون کار کنی البته می تونی صفحات وب ایستا رو با همین روش ایجاد کنی.

کسانی که عاشـق کیفیت اند بیشتر از کسانی که متخصص کیفیت اند باعث بهبود کیفیت می شوند. - پروفسور کندو- کتاب Human Motivation
JETSO

سلام دوست عزیز

انگیزه را بدست بیار در مرحله ی اول! مثلا چندتا مثال کاربردی از مبحثت بخون یا به هدفت در اون مبحث فکر کن.

انگیزه برای شروع یک کار بهترین چیزه اما! بدترین چیز برای ادامه دادن کاری و خاتمه دادن کاره!

ممکنه بگی : من امروز 12 ساعت مطالعه می کنم

من امروز vb را تموم می کنم

من امروز کسب و کارم را شروع می کنم

و ...

انگیزه مثل تمام احساس گذرا و موقتیه! ممکنه یک زمانی خوشحال باشی یا غمگین اما تا ابد نمیتونی ادامه اش بدی انگیزه هم ممکنه چند روز باشه یا حتی چند هفته! اما به اتمام میرسه!

بذار یک مثال بزنم ماه های اول سال یک باشگاه ورزشی پر از عضو میشه اما حداکثر 1 ماه بعد چی میشه؟ دوباره بر میگرده به حالت سابق!

در مرحله دوم باید عادت خوب ایجاد کنی! عادت خوب مثل مسواک زدن یا مطالعه کردن و عادت بد مثل خوردن ناخون و... همونطور که حدث میزنی عادت های بد خیلی آسون تر از خوب ها هستن! مغز ما به این صورت سیم پیچی شده!

مثلا توی دانشگاه هر شخص مختاره هر صندلی که میخواد بشینه اما چی میشه؟ در مدت تحصیل همگی یک جای مشخص میشینن! چون که یاد گرفتیم عادت کنیم و نمیشه کاریش کرد!

پس انگیزه داشته باش برای شروع و عادت کن به انجام دادنش مثلا من انگیزه پیدا کردم برای شروع خواندن کتاب php و عادت کردم هر شب 2 ساعت بخونمش

پاسخ شما
برای ارسال پاسخ خود وارد شوید.
از سرتاسر توسینسو
تنظیمات حریم خصوصی
تائید صرفنظر

تو می تونی بهترین نتیجه رو تضمینی با بهترین های ایران بدست بیاری ، پس مقایسه کن و بعد خرید کن : فقط توی جشنواره تابستانه می تونی امروز ارزونتر از فردا خرید کنی ....