mbr485

انتخاب زبان برنامه نویسی ، نوع نرم افزار و بانک اطلاعاتی یک پروژه

با سلام و خسته نباشید ، زیاد وقت مهندس رو نمیگیرم . میخواستم راهنمایی کنید که چیکار کنم . یه پروژه میخوام شروع کنم . یه تعریف کلی بگم ازش . تو یه مرکز بعد از ورود مراجعه کننده یک پرونده تشکیل شده و اطلاعات زیای در هر بار مراجعه بصورت فرم های مختلف دستی وارد شده و در مراجعات بعدی این فرد بصورت دستی این پرونده بین واحدهای مختلف دست به دست میشود . حال قصد مکانیزه کردن این سیستم رو داریم :

اول : با کدام زبان برنامه نویسی پیشنهاد میکنید نوشته شود ؟

دوم : برنامه بصورت وب بیس باشه بهتره یا ویندوزی ؟

سوم : چه بانک اطلاعاتی رو پیشنهاد میکنید ؟

ممنون میشم مهندسان عزیز itpro راهنمایی کنید .

#مقایسه_نرم_افزار_تحت_وب_و_ویندوز #انتخاب_زبان_برنامه_نویسی #انتخاب_پایگاه_داده_مناسب_برای_نرم_افزار #نرم_افزار_تحت_وب_بهتر_است_یا_تحت_ویندوز #ترکیب_کردن_زبانهای_برنامه_نویسی
لذت یادگیری با توسینسو
به عنوان شخصی که مدت هاست از سایت توسینسو استفاده می کنم باید بگم که واقعاً یکی از بهترین مرجع ها برای ارتقاء دانش شخصی هست. دوره های سایت، راهکارها و مطالب، همگی عالی هستند.

با سلام به شما Itpro ای عزیز.

برای این که شما بتوانید این برنامه را پیاده سازی نمایید می توانید از تکنولوژی های متفاوتی استفاده کنید که به راحتی جوابگوی نیاز شما خواهد بود. انتخاب زبان برنامه نویسی و پلتفرم با توجه به تخصص متخصصان و تولید کنندگان نرم افزار شما دارد. که می تواند از زبان های معمول مانند جاوا و دات نت یا php یا python یا ruby باشد. ولی در کشور ما استفاده از محصولات مایکروسافتی بیشتر رواج دارد پس پیشنهاد من استفاده از تکنولوژی دات نت و پایگاه داده SQL Server می باشد و توسعه پلتفرم تحت وب به نظر بنده کارایی و انعطاف بیشتری خواهد داشت.

البته اگر هم نخواهید برنامه نویسی کنید سیستم هایی مانند share point برای اتوماسیون اداری موجود می باشد.

Itpro باشید

سرنوشت ما با افکارمان تغییر می کند؛ اگر افکارمان همیشه مطابق با خواسته هایمان باشند، همان چیزی می شویم که آرزو داریم و همان کاری را می کنیم که می خواهیم
فرهاد خانلری

اول : زبان برنامه نویسی برمیگرده به Web Base بودن یا windows ای بودن برنامه ، اگر web باشه میتونید از ASP.Net یا Php استفاده کنید و اگر asp.net استفاده میکنید باید با زبان های #C یا VB.Net هم کار کنید اگر Windows Base باشه میتونید از #C یا Vb.Net یا جاوا استفاده کنید معمولاً این زبان ها در حال حاضر عرف نوشتن برنامه هست.

دوم : Web Base بودن یا Windows ای بودن برنامه هم بستگی به اون شرکت یا سازمان داره اگر شرکت دارای چند شعبه در سطح شهر یا استان هست Web معقول تر هست ولی اگر در یک ساختمان باشه هم ویندوزی میتونه باشه و هم وب باز هم این مورد دست شماست.

سوم:بانک اطلاعاتی شما بر اساس حجم کاری و نوع زبان برنامه نویسی تعیین میشه ، معمولاً کسانی که با زبان های سی شارپ و ویژوال بیسیک کار میکنن دیتا بیس رو میبرن سمت SQL Server و اونایی که جاوا کار میکنن دیتا بیس رو میبرن سمت اوراکل به هر حال همه چیز دست شماست و سیاست کاری تون.

خداوند برکتے عظیم به نام "زندگے" به تو بخشیده است . تو چه چیزے به او تقدیم می کنے ؟ هر روز چیــزے هر چند کوچک به او تقدیم کن ، مقداری عشق به مخلوقاتش . . .
mbr485

از هر دو عزیز آقای خانلری و آقای عادلی عزیز تشکر میکنم که وقت گذاشتن

من خودم میخوام اینکارو شروع کنم . به هر دو زبان برنامه نویسی vb , c# نیز آشنایی دارم .

ممنون که به این خوبی راه رو بهم نشون دادید .

ایشاله بتونم در ادامه کارم از دوستان و فکرشون و ایده هاشون استفاده کنم .

حسن اینکار اینه که خودم تو همین سازمان مشغول به کارم و به روند اجرای کار اشراف دارم ولی میخوام کار رو درست و با مستندات شروع کنم . ممکن برنامه باز هم گسترش پیدا کنه واقعا فقط موندم تحت وب بنویسم یا بصورت windows ؟

سلام دوست عزیز

در تکمیل صحبتهای دوستان باید اضافه کرد که در حال حاضر برنامه نویسی در ایران در حال پیشرفت بسیار چشمگیر و حرکت صعودی به سمت تکنولوژی های جدید هستش وهمه چیز در این زمینه داره به سمت Web Application سوق داده میشه. اینکه شما بین ویندوز فرم و وب اپلیکیشن کدومیک رو انتخاب میکنید باید فاکتورهای دیگه ای رو هم در نظر بگیرید از جمله میزان تجربه وتسلط برنامه نویس (ها)، میزان هزینه ای که شرکت شما میخواد برای تهیه سرور - تجهیزات شبکه ای وسخت افزاری و... در نظر بگیره. (چون اگه تحت وب باشه معمولاً شرکتها اطلاعاتشون را روی سرور و هاست سایرین قرار نمیدند و حداقل نیاز به تهیه یک سرور نسبتاً خوب جهت راه اندازی نرم افزار روی آنرا دارند).

میزان مهارت و تسلط شما به زبان(های) مورد نظر و توان پیاده سازی یک فریموورک خوب و ماندگار برای آن سازمان نباید نادیده گرفته شود، پس بنابراین تنها آشنایی منه برنامه نویس با یکی دوتا زبان بهبچ عنوان در محیط های واقعی کفایت نمیکنه.

درصورتیکه شما یک برنامه نویس Full Stack می باشید با تجربه کاری خوب، که بسیار عالیست ودر غیر اینصورت چنانچه Front-End ویا Back-End کار میکنید، سعی کنید از همین ابتدای کار با کمی مطالعه و تمرکز بیشتر، بر تکنولوژی های روز ( مطابق با نیاز خود) در پیاده سازی نرم افزارتان در نظر بگیرید تا انشاءالله سیستمی مانذگار را برای آن شرکت طراحی و پیاده سازی نمائید.

در نهایت اگه سیستم شما قرار نیست ویژگی های خاصی (مثل Responsive بودن وقابلیت اجرا روی Deviceهای مختلف رو داشته باشه) همون Windows Application با یک Ip Valid درسطح شبکه داخلی وخارج از شرکت کفایت میکنه و اگه فکر میکنید در یکی دوسه سال آینده این نرم افزار برای شرکت مذکور نیازهای خاصی را در بستر وب طلبیده و جوابگو نخواهد بود همان بهتر که از ابتدا به سمت وب استارت کنید(ولی کاملاً اصولی وتکنیکی). هرچند یک نرم افزار تحت وب (منظور وب اپلیکیشن است و نه وبسایت)، نسبت به یک ویندوز اپلیکیشن و بسته به نوع و سطح پیاده سازیش، زمان بیشتری را از شما خواهد گرفت ولی از طرفی در ویندوز اپلیکیشن هم باید ظرافتهای خاصی را بسته به میزان تجربه وتسلط خود هم در Client Side و هم در Server Side بخرج دهید.

به عنوان مثال:

یک نرم افزار برنامه ریزی وکنترل تولید(چه اینکه ویندوزی باشد یا تحت وب) از قیمت پایه ای 30 میلیون شروع میشود تا به بالا، در حالیکه حدود 3 سال پیش یکی از دوستان بنده صرفاً با تکیه بر اینکه با #C و MVC آشنایی داشت، این نرم افزار را تحت وب نوشت و به قیمت های متفاوتی بین 3-5 میلیون به تعدادی ازکارخانه ها فروخت و متاسفانه کمتر از یکسال شدیداً به مشکل خورد، تا جائیکه از عهده پشتیبانی این تعدادکاربر (کمتر از 10) استفاده کننده بر نیامد و حتی مجبور به پرداخت خسارت نقدی و قانونی به تعدادی ازخریداران شد.

در خصوص نوع انجین بانک اطلاعاتی هم عرض کنم که حتماً سعی کنید از SQL SERVE2016 در پیاده سازی بانک اطلاعاتی تون استفاده کنید چرا که از خیلی جهات و از جمله بحث Security بسیار پیشرفت چشمگیری نسبت به نسخه های قبلی کرده که با کمی مطالعه در سایت های مختلف، به ارزش واقعی تکنولوژی های جدید مایکروسافت در این نسخه پی خواهید برد. ضمن اینکه طبق آمار گارتنر، مایکروسافت با ارائه اسکوئل سرور2016، عرض اندام قابل توجهی در مقال اوراکل از خودش نشان داده و درست و حسابی از اوراکل سبقت گرفته است.

حال خود قضاوت کنید آیا فقط آشنایی با یکی دو زبان و یا تکنولوژی و یا فریموورک در این حیطه کاری کفایت میکند؟

در نهایت تصمیم با شماست که در کدام بستر این اپلیکیشن را پیاده سازی خواهید کرد و متعاقباً نتیجه خوب یا بد آن به شما منکعس میشود.(بخصوص که از کارکنان آن سازمان می باشید).

موفق باشید.

اگر کسی خوبی های تو را فراموش کرد، تو خوب بودن را فراموش نکن. Telegram Channel :@DevExpress_Farsi
mbr485

با سلام ممنون از مهندس فرشید عزیز

باید عرض کنم که خدا رو شکر بستر سخت افزاری بسیار مناسبی از نظر سخت افزار و سرور در این مجموعه وجود دارد . چه از نظر سرور و چه از نظر ارتباط با مراکز تابعه ( بصورت میکروتیک ) . پس از بابت تجهیزات سخت افزاری مشکلی نداریم .

بابت اینکه من آشنایی داشته باشم منظورم این بود که قبلا برنامه نویسی در سطح خوب و بصورت ویندوز اپلیکیشن انجام داده ام ولی واقعا نمیدونم چرا یه ترس برای شروع اینکار دارم .

یکی اینکه تیم برنامه نویس ندارم و خودم و خودم . این چیزی که خیلی منو به ترس انداخته . تنها حسن اینه که من اینجا کار میکنم و با تمام روال سیستم به صورت کاغذی اشراف کامل دارم .

و مورد بعدی اینه که این نرم افزار که قراره تهیه بشه بعد از تست و آزمون و خطا و راه اندازی اولیه در این مرکز و پس از تائید یک واحد فن آوری اطلاعات بالاتر می تونه در سطح خیلی بالایی مورد استفاده قرار بگیره که این هم یکم ترس داره برام .

فقط میتونم بگم توکل به خدا

دوست عزیز، شما اگه همانطوریکه فرمودید به تکنولوژی های ویندوز فرم مسلط هستید و از طرفی به روندکاغذ بازی آن سازمان نیز آشنایی کامل دارید پس جای هیچ نگرانی نیست و از طرفی بنظر من برای این پروژه نیازی به تیم نیست (مگه اینکه قرار باشه تحت وب پیاده سازی بشه). تشکیل تیم بیشتر در سطح نوشتن سیستم های بزرگی مثلآً یک ERP با چیزی حدود 20 زیر سیستم مورد استفاده قرار میگیره تا باعث کاهش زمان تولید بشه. چون شما قبلاً نرم افزارهای ویندوز اپلیکیشن تولید کردید پس مطمئناً مثل هر برنامه نویس دیگه ای، فریموورک آماده ای که قابل استفاده برای پیاده سازی هرگونه سیستم جدیدی باشد نیز از قبل طراحی کرده و در اختیار دارید، که این خودش یک استارت بسیار عالی برای تیم (تکنفره) شماست.

اینکه گفتید: */ ((و مورد بعدی اینه که این نرم افزار که قراره تهیه بشه بعد از تست و آزمون و خطا و راه اندازی اولیه در این مرکز و پس از تائید یک واحد فن آوری اطلاعات بالاتر می تونه در سطح خیلی بالایی مورد استفاده قرار بگیره که این هم یکم ترس داره برام .))

/*

بنظر من نه تنها جای هیچ نگرانی نیست بلکه این خودش یک موقعیت کاری بسیار بسیار عالیست برای شما که با هوش و ذکاوت خودتون باعث عرض اندام کردن بین همکاران تون در اون سازمان و شرکتهای زیر مجموعه اش در آینده شوید، پس نهایت استفاده را ازش برده و یکجورایی از این طریق نیز می تونید تاثیر بسیار مثبتی در آینده کاری خودن بجا بگذارید. (البته بسته به تکنیکهای حرفه ای و کاربردی موثری که قراره در طراحی و پیاده سازی اون نرم افزار بکار بگیرید).

اگر کسی خوبی های تو را فراموش کرد، تو خوب بودن را فراموش نکن. Telegram Channel :@DevExpress_Farsi

این پست توسط فرهاد خانلری در تاریخ دوشنبه, 16 فروردین 1395 حذف شده است.

دلیل: برای تشکر صرفاًٌ از گزینه "پسندیدم" استفاده نمایید.

پاسخ شما
برای ارسال پاسخ خود وارد شوید.
از سرتاسر توسینسو
تنظیمات حریم خصوصی
تائید صرفنظر

تو می تونی بهترین نتیجه رو تضمینی با بهترین های ایران بدست بیاری ، پس مقایسه کن و بعد خرید کن : فقط توی جشنواره تابستانه می تونی امروز ارزونتر از فردا خرید کنی ....