درخواست های ارتباط
جستجو
لیست دوستان من
صندوق پیام
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست پیام ها
صندوق پیام
رویدادها
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست رویدادها
همه رویدادهای من
تخفیف های وب سایت
همه تخفیف ها

چگونه مطالعه خود را بیشتر کنیم و از درس خواندن دلسرد نشویم؟

نویسنده متن پست
پاسخ به این پست
author
سیدرضا بازیار
سیدرضا بازیار
1394/05/01 10:31:17
من گاهی وقت ها از درس خوندن و برنامه نویسی دلسرد میشم و ممکنه یک هفته برنامه نویسی نکنم . تا به حال چند میلیون تومان فیلم آموزشی (آموزش برنامه نویسی - امنیت و...) خریدم. اما هر کاری میکنم که روزانه 1 ساعت فیلم ها رو ببینم و تمرین کنم نمیتونم. ازش زده میشم و افسردگی میگیرم . قبلا اینجوری نبودم و حدودا 2 ساله اینجوری شدم. چطوری برنامه ریزی کنم که بتونم روزانه حداقل 5 ساعت فیلم آموزشی ببینم؟ چیکار کنم که از آموزش ها دلسرد نشم؟ اگه ممکنه راه های پیشنهادی خود رو بگید تا امتحان کنم
author
mohammad_1993
45 ماه قبل
سلام دوست عزیز باید هدف خودتو به صورت دقیق و شفاف مشخص کنی و براش برنامه بچینی.
مورد بعدی اینه که سعی کن زیاد شاخه به شاخه نپری و مث اوقیانوس نباشی گسترده ولی کم عمق!!!!
چیزی که زیاد داریم میبینیم
تصمیم بگیر در یه شاخه موفق بشی.

author
سیدرضا بازیار
سیدرضا بازیار
45 ماه قبل
مثلا من امروز HTML رو مشخص میکنم و میخوام کامل یادش بگیرم. (یه فیلم 10 ساعته)
اما هر کاری میکنم نمیتونم!
author
jeffar
جعفر قنبری شوهانی
45 ماه قبل
توی بحث یادگیری فاکتور اصلی علاقه و انگیزه هست باید دنبال اینا باشید اینا به وجود بیاد بقیه موارد حل میشه
author
سیدرضا بازیار
سیدرضا بازیار
45 ماه قبل
علاقه و انگیزه هم هست
همه با کامپیوتر بازی میکنن, من با کد های سایت و وبلاگ بازی میکنم
دوست دارم همیشه با کد ها بازی کنم
اما نمیتونم یاد بگیرم
چون یه صفحه کد مینویسیم کامپیوتر قفل میشه و اعصاب من رو خراب میکنه
با اینکه علاقه زیادی دارم, اما نمیدونم چطوری برنامه ریزی کنم که بتونم حداقل روزانه 1 ساعت با آموزش ها جلو برم
author
alivarzeshi
علی ورزشی
45 ماه قبل
دوست عزیز شیوه ایی که شما پیش گرفتی و داری می ری جلو بسیار اشتباهه . شما به قول خودت می گی که چند میلیون دادم تا محتوا های اموزشی رو یاد بگیرم خوب من اینجا از شما یه سوال دارم . کی گفته که همه اون چه که تو این فیلم های اموزشی یاد می دن به درد شما می خوره ؟ چرا باید اینجوری فکر کنی که برم همه اینا رو تهیه کنم تا از مثلا دوستم که تو این حوزه از من سابقه اش بیشتره عقب نمونم ؟ شما خودت داری میگی که 10 ساعت وقت بزارم برم مثلا HTML یاد بگیرم . خوب این اساسا اشتباه هستش . چرا این همه عجله دارید برای یادگیری ؟ خوب این ها همه ناشی از یک سری عواملی هستش که شما رو دلسرد می کنه . مثلا خانواده شما یا دوستاتون یا هر کسی که با شما در ارتباط هستش از شما انتظار داره که هر چه سریعتر بری سر کار و مشغول بشی و بتونی به عنوان یه کارمند از کاری که می کنی پول بگیری ؟ یا اینکه مثلا شما بخوای به فلان شخص بگی که من اینو بلدم ها و ... از این جور مسایل که خودت بهتر از من می دونی . کلا دلسردی تو برنامه نویسی وجود نداره و کسی که این حرف رو می زنه یا اصلا هدفی نداره یا دیده چند نفر گفتن برو تو این رشته می تونی بعدا از خیلی ها تو زندگیت جلو بزنی . نه دوست عزیز من . من خودم یادمه برای انتخاب رشته تو سال 91 که کنکورو داده بودیم شاید 70% می گفتن که علی برو رشته برق رو انتخاب کن .خیلی خوفه و ار این حرفا و من هم اصلا توجهی نداشتم ببینم اینا دارن چی میگن . منطقی نشستم با خودم فکر کردم و درساشو ارزشیابی کردم و دیدم نمی تونم و یا اینکه فوقش 2 ترم بیشتر نمی تونم تو این رشته دوام بیارم .

نکته 2 : کی گفته که فقط برنامه نویسی رو میشه از فیلم های اموزشی یاد گرفت و پیش رفت ؟ اتفاقا شما باید تا جایی که می تونی تو گروه های اموزشی و با افراد مختلف در ارتباط باشی تا بتونی خودت به نتیجه گیری منطقی برسی . باید مداوم با افرادی که می دونی سواد خوبی تو این زمینه دارن صحبت کنی . بشینی روی ایده های مختلف باهاشون بحث کنی . با دوستات سعی کن زیاد صحبت کنی تو این زمینه و چیزی رو که انتخاب کردی رو سعی کن به صورت کاربردی و با مثال براشون توضیح بدی تا اونا هم به نوعی مشتاق بشن و فردا اگه خواستن برای داشنگاهشون پروژه ایی بنویسن یتونن از تو راهنمایی بگیرن . من ترم پیش 20تا واحد برداشته بودم و 17 تا از اونا رو فدای 3 تا واحد کرده بودم چون می دونستم دید من می تونه خیلی تغییر کنه و خیلی برام مفید باشه . بحث کردن خیلی خوبه . سعی کن از استادت یا هر کسی پروژه های جدید بگیری و بری روش کار کنی . کی گفته که برنامه نویسی همش کد نویسی هستش . کی گفته این حرفهای بی منطق رو ؟ گاهی باید مثلا 6 ماه وقت بزاری مثلا روی زبان های برنامه نویسی مختلف تا بتونی بفهمی مثلا برای درست کردن چت روم کدومش بهتره . سعی کن تو محیط های اموزشی سوال بپرسی و چیزی رو اگه یاد میگیری و میدونی مفیده سریع با دیگران به اشترک بزاری . چون اینجوری پیش خودت بر میگردی میگی که* خوب الان من که اینو می دونم و الان چند نفر دیگه هم فهمیدن پس من برم چیز های جدیدی یاد بگیرم تا از بقیه عقب نمونم یا بتونم مشکلی ازمشکلات افراد محتلف رو حل کنم
*
نکته 3 : پپیشنهاد می کنم اصلا عجله برای یادگیری رو کنار بزاری . سعی کن هر چیزی رو که یاد گرفتی سریع قبولش نکنی و بگی شاید راه بهتری هم باشه ها و من بتونم به یه روشی مثلا تو فلان زمینه کد بنویسم که کمتر زمان ببره . این استقامت و قبول نکردن خودش میشه انگیزه برای اینکه شخصی رو که داره بهت چیزی رو یاد میده با چالش بکشونی .

نکته 4: سعی کن مقاله های انگلیسی زیاد بخونی . وقتی این مقاله های رو میخونی مثلا 70% موضوع رو فهمیدی و 30% بقیه رو متوجه نشدی . همین میشه انگیزه که بری و وقت بزاری و سایت های مختلفی رو ببینی تا بتونی بگی که من 100% موضوع رو فهمیدم و یا تونستم محتوای اصلی مقاله رو درک کنم . خوب تو این فرایند و دیدن سایت های جدید مسلما ایده های جدیدی که مثلا تو طراحی اون سایت به کار رفته رو داری می بینی ؟ با نظراتی که تو اون سایت هست داری اشنا میشی. می تونی افراد حرفه ایی رو تو این زمینه پیدا کنی و باهاشون در ارتباط باشی و خیلی چیزای دیگه که اصلا تو این فیلم های اموزشی که هیچ تو هیچ جای دیگه هم به شما یاد نمیدن و این به هنرت بستگی داره که چی کار کنم تا بتونم دلسرد نشم . مقاله هایی تو زمینه IT و هوش مصنوعی و علوم رایانه , برنامه نویسی هست رو به شدت پیگیرش باش و بخون و خودت و محدود به یک چیز نکن . و سعی کن مثلا تو روز این 10 ساعتی رو که می خوای بزاری HTML یاد بگیری رو بکنی 4 ساعت و مثلا 2 ساعت روی html وقت بزاری و اونو یاد بگیری و 2 ساعت بعدیش رو بری تو سایت های مختلف و سوال های مختلفی رو که افراد تو گروه های مختلف مثل انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران پرسیدن رو بخونی و اگه تونستی بهشون جواب بدی . این میشه انگیزه که من برم یاد بگیرم اون موضوع رو تا وقتی کسی سوالی کرد سوالش رو زمین نمونه !!!

این ها نکته هایی بودن که من تا اینجا به ذهنم رسید و خیلی بیشتر از این ها هم هستند . اگه خیلی مستقیم صحبت کردم فقط به خاطر این بود که به عنوان یه دوست چیزایی رو که دیدم رو بتونم خیلی راحت با شما در جریان بزارم . امیدوارم که موفق باشی و دلسرد نشی و ستاره بچینی :)
author
m.kia
محمود کیاستی
45 ماه قبل
سلام دوست عزیز،
دوستان خیلی خوب و کامل نکات رو ذکر کردند، اما یه نکته که میتونه دلیل بی انگیزه شدن شما در این شاخه باشه این است که «صرفاً به دنبال یادگیری بوده و در عمل و کاربردی به موضوع برنامه نویسی نپردازید» البته این موضوع تنها در بحث برنامه نویسی مطرح نیست بلکه شامل تمامی تخصصها نیز می شود. با توجّه به این موضوع:
  1. ابتدا با توجّه به نیاز خود اقدام به یادگیری مطالب کنید،
  2. سپس آموزشها را به صورت پروژه های کوچک تا متوسط برای خودتان پیش ببرید، که در نهایت هم خروجی مناسب را دریافت و هم به صورت عملی تجربه انجام کار را کسب کنید. صد در صد این موضوع میتواند انگیزه ی شما را در یادگیری و پیاده سازی آن بیشتر کند.
موفق و ITPro باشید
author
ARTA.
جواد عابدی نیا
45 ماه قبل
دوست عزیز این شیوه ی اموزشی شما غلطه ک اینطور دلسرد میشی ب نطر من .اول این ک شما ب دنبال اینکه بگید مثلا من 1_2ساعت فیلم اموزشی ببینم نباشید مگه دارید واسه کنکور میخونید .ب نظر من شما بیاید و مبحث مبحث مطالعه کنید تا از اموزش لذت ببرید و کم کم این موضوع برای شما عادی میشه و عد از مدتی میبینید ک در یک روز چند مبحث و یا حتی بقول شما چند ساعت مطالعه کردید .و اینکه بعد از خوندن ی مبحث اون رو کار کنید تا بفهمیدش .نکته ی بعد اینه ک شما ی برنامه حداقل یک ساله برای اموزش بچینید چون هیچوقت یکی دو ماهه ب جایی نمیرسید و بقول دوستان شاخه ب شاخه نپرید و در جاهایی گ لازمه از یک نفر متخصص یا هم رشته ای مشورت بگیرید باور کنید تاثیر داره .موفق باشید
author
سیدرضا بازیار
سیدرضا بازیار
45 ماه قبل
بزگترین مشکل من اینه که هیچ یک از دوستان من به رشته کامپیوتر علاقه ندارن - کسی من رو درک نمیکنه و هیچ مکانی رو نمیشناسم که توی اون جو کامپیوتر باشه
اساتید دانشگاه هم حاضر نیستن بهم کمک کنن
به همین دلیل مجبورم فقط در اینترنت سرچ کنم که حوصله من رو سر میبره و به نتیجه درست و حسابی نمیرسم
سایت های انگلیسی هم خوب هستن که زبان من خوب نیست. 1 ساله که میرم کلاس زبان اما هنوز نمیتونم مقاله انگلیسی بخونم
author
hosein384
حسین محمدی
45 ماه قبل
میفهمم چی میگی چون خودم مثل خودت حیرون بودم...
ببین دوست من تو هر کدوم از شاخه های کامپیوتر که باشی خودش هزار تا شاخه دیگه داره بنابراین یا برنامه نویس باش یا شبکه کار و تو هر کدوم این ها هم باز یکی از زیر شاخه هاشو انتخاب کن و بشکل عمیق روش کار کن اما اگر ارتباطی به بقیه شاخه ها داره رو اونم وقت بزار اما نه به اندازه هدف اصلی.
مثلا اگر هکری و امنیت شبکه باید هم برنامه نویس خوب باشی هم شبکه کار خوب اما شبکه رو نمیخواد شخم بزنی با تمام جزییات برخلاف تصور همه که میگن باید فوق تخصص شبکه و فوق تخصص برنامه نویسی باشی برا شروع متعادل باش.اره داداشم...
ما در خدمتیم...
author
prober
45 ماه قبل
این همه پول دادی واسه فیلم آموزشی کلاس می رفتی بهتر بود.
کلا هم با نظر دوستان موافقم در مورد اینکه نباید شتابزده و با استرس بری جلو باید مثل تفریح باهاش حال کنی بعد از همه اینها باز نظر آقای m.kia رو در مورد تعریف پروژه های کوچک در ابتدای کار تایید می کنم.
author
سیدرضا بازیار
سیدرضا بازیار
45 ماه قبل
میتونید چند پروژه کوچک رو بهم معرفی کنید؟
میخوام واسه شروع از html + css شروع کنم
author
m.kia
محمود کیاستی
45 ماه قبل
مثلاً طراحی یک سایت شخصی به صورت لوکال واسه ی شروع می تونه خوب باشه
author
prober
45 ماه قبل
با html و css خالی شما فقط می تونی web design کار کنی یعنی می تونی پروژه طراحی قالب وب سایت رو برای خودت تعریف کنی و روی اون کار کنی البته می تونی صفحات وب ایستا رو با همین روش ایجاد کنی.
author
JETSO
44 ماه قبل
سلام دوست عزیز
انگیزه را بدست بیار در مرحله ی اول! مثلا چندتا مثال کاربردی از مبحثت بخون یا به هدفت در اون مبحث فکر کن.
انگیزه برای شروع یک کار بهترین چیزه اما! بدترین چیز برای ادامه دادن کاری و خاتمه دادن کاره!
ممکنه بگی : من امروز 12 ساعت مطالعه می کنم
من امروز vb را تموم می کنم
من امروز کسب و کارم را شروع می کنم
و ...
انگیزه مثل تمام احساس گذرا و موقتیه! ممکنه یک زمانی خوشحال باشی یا غمگین اما تا ابد نمیتونی ادامه اش بدی انگیزه هم ممکنه چند روز باشه یا حتی چند هفته! اما به اتمام میرسه!
بذار یک مثال بزنم ماه های اول سال یک باشگاه ورزشی پر از عضو میشه اما حداکثر 1 ماه بعد چی میشه؟ دوباره بر میگرده به حالت سابق!
در مرحله دوم باید عادت خوب ایجاد کنی! عادت خوب مثل مسواک زدن یا مطالعه کردن و عادت بد مثل خوردن ناخون و... همونطور که حدث میزنی عادت های بد خیلی آسون تر از خوب ها هستن! مغز ما به این صورت سیم پیچی شده!
مثلا توی دانشگاه هر شخص مختاره هر صندلی که میخواد بشینه اما چی میشه؟ در مدت تحصیل همگی یک جای مشخص میشینن! چون که یاد گرفتیم عادت کنیم و نمیشه کاریش کرد!
پس انگیزه داشته باش برای شروع و عادت کن به انجام دادنش مثلا من انگیزه پیدا کردم برای شروع خواندن کتاب php و عادت کردم هر شب 2 ساعت بخونمش

برای ارسال پست ابتدا به سایت وارد شوید

مطالب مرتبط

در حال دریافت اطلاعات

عضویت در

کانال تلگرام

توسینسو

دوره های پیشنهادی

دوره های توسینسو دوره آموزشی طراحی رابط کاربری با JavaFX
دوره آموزشی طراحی رابط کاربری با JavaFX
مدرس: حسام رسولیان
این دوره را در 13 قسط خریداری کنید
دوره آموزشی برنامه نویسی WPF در ویژوال استودیو
دوره آموزشی برنامه نویسی WPF در ویژوال استودیو
مدرس: امیر حسین فضلیخانی
این دوره را در 12 قسط خریداری کنید
دوره آموزشی مقدماتی برنامه نویسی جاوا به زبان ساده
دوره آموزشی مقدماتی برنامه نویسی جاوا به زبان ساده
مدرس: مهدی عادلی فر
این دوره را در 17 قسط خریداری کنید
دوره تخصصی آموزش متن کاوی با ابزار NLTK
دوره تخصصی آموزش متن کاوی با ابزار NLTK
مدرس: کاظم تقندیکی
این دوره را در 11 قسط خریداری کنید
دوره آموزشی برنامه نویسی مقدماتی پایتون به زبان ساده
دوره آموزشی برنامه نویسی مقدماتی پایتون به زبان ساده
مدرس: حسین احمدی
این دوره را در 23 قسط خریداری کنید
دوره آموزشی مقدماتی برنامه نویسی به زبان سی شارپ
دوره آموزشی مقدماتی برنامه نویسی به زبان سی شارپ
مدرس: حسین احمدی
این دوره را در 17 قسط خریداری کنید
دوره آموزشی پردازش متن با زبان برنامه نویسی پایتون
دوره آموزشی پردازش متن با زبان برنامه نویسی پایتون
مدرس: کاظم تقندیکی
این دوره را در 20 قسط خریداری کنید
ساخت و مدیریت ربات تلگرام از صفر با زبان سی شارپ
ساخت و مدیریت ربات تلگرام از صفر با زبان سی شارپ
مدرس: مهدی عادلی فر
این دوره را در 2 قسط خریداری کنید
دوره آموزشی اسکریپت نویسی Batch یا Batch Scripting در ویندوز به زبان ساده
دوره آموزشی اسکریپت نویسی Batch یا Batch Scripting در ویندوز به زبان ساده
مدرس: حسین احمدی
این دوره را در 11 قسط خریداری کنید
دوره آموزشی برنامه نویسی پیشرفته زبان سی شارپ
دوره آموزشی برنامه نویسی پیشرفته زبان سی شارپ
مدرس: حسین احمدی
این دوره را در 78 قسط خریداری کنید
دوره آموزشی ساخت ربات تلگرام
دوره آموزشی ساخت ربات تلگرام
مدرس: کاظم تقندیکی
این دوره را در 8 قسط خریداری کنید
دوره متوسطه برنامه نویسی به زبان جاوا به زبان ساده
دوره متوسطه برنامه نویسی به زبان جاوا به زبان ساده
مدرس: مهدی عادلی فر
این دوره را در 18 قسط خریداری کنید
دوره آموزشی Exploit نویسی به زبان Perl
دوره آموزشی Exploit نویسی به زبان Perl
مدرس: ایمان جوادی
این دوره را در 7 قسط خریداری کنید
دوره آموزشی برنامه نویسی به زبان پرل بصورت پروژه محور
دوره آموزشی برنامه نویسی به زبان پرل بصورت پروژه محور
مدرس: ایمان جوادی
این دوره را در 13 قسط خریداری کنید
دوره آموزشی برنامه نویسی اندروید با زبان جاوا به زبان ساده
دوره آموزشی برنامه نویسی اندروید با زبان جاوا به زبان ساده
مدرس: مهدی عادلی فر
این دوره را در 27 قسط خریداری کنید
تاپیک های پربازدید